משכנתאות – מילון מונחים

בכל הנוגע לניווט בעולם הלוואות המשכנתאות, הבנת הטרמינולוגיה היא חיונית. משכנתאות הן הסדרים פיננסיים מורכבים, ולווים ורוכשי דירות חייבים להיות בקיאים בשפת הענף כדי לקבל החלטות מושכלות. כדי לעזור לכם, ריכזנו מונחים פופולאריים מעולם המשכנתאות שכדאי להכיר ולדעת את המשמעות שלהם.

הכתבה בשיתוף עם חברה לייעוץ משכנתאות המציעה שירותים כמו, משכנתא לגיל השלישי, מחזור משכנתא, ניקוי BDI שלילי ועוד.

1. הפחתה: הפחתה מתייחסת לתהליך פירעון ההלוואה לאורך זמן באמצעות סדרה של תשלומים קבועים. בהלוואות משכנתא, זה אומר בדרך כלל ביצוע תשלומים חודשיים המורכבים מקרן וריבית כאחד.

2. שיעור אחוז שנתי: העלות הכוללת של ההלוואה, מבוטאת באחוז שנתי. זה כולל לא רק את הריבית אלא גם את כל העמלות והנקודות הקשורות להלוואה. שיעור אחוז שנתי מספק תמונה מדויקת יותר של העלות האמיתית של הלוואת המשכנתא.

3. עלויות סגירה: אלו הן העמלות וההוצאות שיש לקחת בחשבון כאשר סוגרים הלוואת משכנתא. עלויות הסגירה עשויות לכלול עמלות בקשה, דמי שמאות, ביטוח משכנתא ועוד.

4. בטחונות: בטחונות הם נכס, כמו הבית הממומן, המשמש להבטחת הלוואה. אם הלווה לא מצליח להחזיר את ההלוואה, הגוף המלווה יכול לקבל לידיו את הביטחונות כדי להחזיר את ההפסדים שלו.

5. מקדמה: המקדמה היא התשלום הראשוני שרוכש הדירה שילם בעת רכישת הנכס. לרוב מדובר באחוז ממחיר הרכישה של הבית. חשוב לציין שהסכום יכול להשתנות בהתאם לגובה ההלוואה ולדרישות המלווה.

6. הון עצמי: הון עצמי מייצג את ערך הבעלות בנכס. הוא מחושב על ידי הפחתת יתרת המשכנתא הקיימת משווי השוק הנוכחי של הנכס.

7. משכנתא בריבית קבועה: הלוואה בריבית שנשארת קבועה לאורך כל חיי ההלוואה. התשלומים החודשיים נשארים זהים, אך ייתכן שהריבית הראשונית תהיה גבוהה יותר בהשוואה למשכנתאות עם ריבית משתנה.

8. תקופת גרייס: תקופת החסד היא זמן מוגדר לאחר מועד הפירעון של תשלום משכנתא שבמהלכו לא נגבית עמלת איחור. זה מספק ללווים גמישות מסוימת בביצוע תשלומים ללא קנסות.

9. ריבית: הריבית היא עלות הלוואת הכסף, מבוטאת באחוזים. לריבית יש תפקיד משמעותי בקביעת העלות הכוללת של המשכנתא.

10. ביטוח משכנתא: מדובר על ביטוח נלווה לעסקת המשכנתא. הוא כולל ביטוח חיים וביטוח מבנה.

11. קרן: הקרן היא הסכום הראשוני שנלווה בהלוואת משכנתא. כאשר לווים משלמים תשלומים, חלק מופנה להפחתת יתרת הקרן.

12. מימון מחדש: מימון מחדש כרוך בהחלפת משכנתא קיימת במשכנתא חדשה, לרוב כדי להבטיח ריבית נמוכה יותר או לשנות את תנאי ההלוואה. זה יכול לעזור ללווים לחסוך כסף לאורך זמן.

13. חיתום: תהליך שבו מלווה מעריך את כושר האשראי של הלווה ואת הסיכון הכרוך במתן הלוואה. זה כרוך בבדיקת מסמכים פיננסיים ודוחות אשראי.

שורה תחתונה

הבנת תנאי הלוואת המשכנתא היא חיונית לכל מי שמחפש לקנות בית או למחזר את המשכנתא הקיימת. על ידי הבנה של המונחים שהוזכרו לעיל, אפשר לקבל החלטות מושכלות, לתקשר ביעילות עם המלווים ולנווט את תהליך המשכנתא בביטחון. שיהיה בהצלחה!

מה היה לנו עד עכשיו?